Florencja korytarz vasariego – co warto zobaczyć?

Bazylika San Miniato al Monte

Bazylika San Miniato al Monte

Post by relatedRelated post

User Rating

Jest to najstarsza zachowana budowla sakralna we Florencji, położona jest na wyniosłym wzgórzu, od południa górującym nad doliną rzeki Arno. Spacer spod bazyliki do centrum to odległość niecałych 2 kilometrów zajmuje ok. pół godziny. Warto, aby osoby, które wybrały Florencję, jako pomysł na wakacje Włochy, dotarły także tutaj.
Zbudowany w okresie pomiędzy XI a XIII wiekiem, kościół San Miniato na zewnątrz jest ozdobiony zielonym i białym marmurem w geometryczne wzory przypominając fasady kościołów Santa Croce i Santa Maria Novella. Mozaika z XII wieku zdobi fasadę nad głównym oknem. Od roku 1288 świątynię wspierali członkowie florenckiego cechu sukienników (tzw. Calimala). W roku 1499 zawaliła się dzwonnica kościoła, wznoszenia kolejnej nigdy nie ukończono.
Od frontu kościoła można podziwiać imponującą panoramę Florencji, od katedry Duomo i Palazzo Vecchio, do zachowanych części średniowiecznych murów, które niegdyś otaczały Florencję.

Wnętrze świątyni jest romańskie, z trzema nawami, podniesionym prezbiterium i kryptą. Warto zwrócić szczególną uwagę na marmurową posadzkę w centralnej nawie, która pochodzi z XIII wieku. Na końcu zlokalizowana jest piękna Cappella del Crocefisso (Kaplica Św. Krzyża) wykonana przez Michelozzo (1448), a pod nią jest krypta, ozdobiona freskami Taddeo Gaddi.
—–
Jeśli interesuje Cię profesjonalnie przeprowadzona sesja zdjęciowa , kliknij na powyższy link i sprawdź naszą ofertę!

Mezoterapia Wrocław to zabieg, dzięki któremu Twoja skóra będzie wyglądała dużo młodziej!
—–
Nad kryptą, podwyższone prezbiterium ogrodzone jest marmurowymi kolumnami i zawiera imponujący XIV- wieczny drewniany chór. W części tej znajduje się piękna romańska ambona z roku 1207 oraz wspaniała mozaika na ścianie absydy z roku 1297 z kompozycją powtarzającą tę z fasady. Za prezbiterium, w zakrystii ściany pokrywają XIV-wieczne freski przedstawiające sceny z życia św. Benedykta – najstarsze w Toskanii tego rodzaju.

Zarówno z przodu, jak i z tyłu kościoła znajduje się monumentalny cmentarz, na którym zostały pochowane wybitne osobistości, takie jak Carlo Lorenzini (Collodi), autor „Pinokia”.

Ciekawe wpisy o podróżach i rekreacji:

About